פברואר "יוצא מן הכלל" במתנ"ס

 

"פברואר יוצא מן הכלל"  הינה יוזמה ארצית, אשר מגיעה על רקע סקרים אחרונים שבוצעו עבור החברה למתנ"סים הארצית. ממצאי הסקרים שיקפו את חוסר הנכונות להתחשב בצרכיהם של ילדים, בוגרים ומבוגרים עם מגבלה ובחוסר הרצון לשלבם בקהילה, בתחומי הפנאי והתעסוקה.

במסגרת הפרויקט הייחודיי, הקדיש המתנ"ס את חודש פברואר להעלאת המודעות לאוכלוסיות עם מוגבלויות ושילובם בקהילה.

 

"חודש פברואר הינו ייחודי במבנהו משאר חודשי השנה, מה שהופך אותו "ליוצא מן הכלל", כך אומרת אילנה קירשנבאום, רכזת צמי"ד במתנ"ס. "אנו שמחים שהמיזם פועל זו השנה השנייה והופך למסורת בעיר שיהווה סמל לסובלנות וקבלת האחר. השנה הפעילויות התרחבה וזאת בזכות שיתופי פעולה במתנ"ס ומחוצה לו".

אורי מסיל מנכ"ל המתנ"ס, מוסיף: "אני מברך על המיזם החשוב, אשר ידגיש את הפעילות השנתית השוטפת, למען קידום קבלת השונה בחברה ונתמוך ככל שניתן בשילובם בפעילויות קהילתיות"

 

המחלקה לאוכלוסיית צמי”ד (צרכים מיוחדים) הוקמה בשיתוף עם עיריית מעלה אדומים, במטרה לקדם נושאים רלוונטיים שונים ובעיקר למלא את שעות הפנאי של אוכלוסיית צמי”ד בתחומי חברה, תרבות וספורט. תכלית האגף היא לאפשר השתתפות שוויונית ופעילה בחברה בכל תחומי החיים ובשלב מאוחר יותר לתכלל ולקדם צרכים בתחומי תעסוקה, נגישות ועוד.

אילנה קירשנבאום, מספרת כי " לאחרונה ישנה התעוררות באמצעי המדיה השונים, המעידה על חוסר רצון לשילוב אוכלוסיות מיוחדות בחברה ובקהילה. אני מאמינה שקהילה חזקה, הינה קהילה התומכת ומשלבת בה את אנשיה על כל גווניה וקשייה. השוני הקיים בחברה אינו מעיד על מידת הערך והשווי של האדם, שילובם בקהילה הינה בזכות ולא בחסד."

 

עוד פרוייקט במסגרת "יוצא מן הכלל" שנפתח החודש ומתקיים לאורך השנה, הוא "יצירת הלב". זו השנה השנייה למיזם של תכנית "עמיתים", במסגרתה תפעל קבוצת העצמה נשית דרך יצירה ותכשיטנות, הנפגשת בתדירות של אחת לשבוע ועוברת יחד תהליך משמעותי אישי וקבוצתי.

ייחודה של הקבוצה הוא בכך שהיא "קבוצה משולבת". כלומר,  מחצית ממשתתפות הקבוצה הינן נשים מתכנית עמיתים. מודל הקבוצות המשולבות הוא מודל ייחודי של עמיתים המאפשר יצירת קשר ודיאלוג סביב יצירה ומשותפת ושינוי עמדות וסטיגמות כלפי בריאות הנפש.

"עמיתים" היא תכנית ארצית המשותפת לחברה למתנ"סים ולמשרד הבריאות,  הפועלת לקידום השתלבותם בקהילה של אנשים המתמודדים עם מגבלה נפשית. התכנית מציעה, ליווי מקצועי בתהליך השתלבותם בפעילויות פנאי וחברה, הפתוחות לציבור הרחב בקהילה.

רכזת "עמיתים" עו"ס נעמי צוריאל ראובן: "אני שמחה להיות חלק משינוי חברתי אמתי המאפשר מפגש שונה עם אוכלוסייה המוצפת בסטיגמות והדרה חברתית."

 

אילנה מספרת כי פברואר הוא אמנם חודש שיא, אך למעשה הפעילות עבור האוכלוסיות עם מוגבלות נעשית במהלך השנה כולה. תכנית נוספת הפועלת במסגרת מחלקת צמי"ד היא "מנדלה"- תכנית ארצית של משרד החינוך והחברה למתנ"סים המציעה לאנשים בוגרים עם מוגבלות, מלגות השתתפות בפעילות הפנאי במרכז הקהילתי, ומאפשרת הצטרפות לעשייה הקהילתית.

התכנית מיועדת לאנשים עם מוגבלות, בגילאי 16 ומעלה החיים בקהילה, והוכרו ע"י המוסד  לביטוח לאומי ב 20% נכות ומעלה או, זכאי שירותי חינוך מיוחד מתוקף וועדת שילוב או השמה. אנשים עם מוגבלות פיזית, מוגבלות חושית (לקויי ראיה ועיוורים, לקויי שמיעה וחרשים), מוגבלות שכלית התפתחותית, מוגבלות נפשית, לקויות למידה ותקשורת, במשתתפים בתוכנית ייהנו מגוון חוגים ופעילויות במחיר מוזל משמעותית.

"תודה מקרב לב לכל השותפים לדרך חשובה ומשמעותית זו", מסכמת קירשנבאום.

 

 

אירועי חודש "פברואר יוצא מן הכלל"

 

עמיתים לזכויות- מ"הסתרה להסרה" שני 3/2 18:30 במתנ"ס הראשי

סיפור אישי על החלמה ומיצוי זכויות בחום בריאות הנפש, ע"י מסבירנית המתמודדת עם מגבלה נפשית ומשלבת ידע מקצועי עם ידע אישי.

 

פסיפס אנושי באומנות- רביעי 5/2 בשעה 17:30 באולפנה 25/2 מועדונית צמי"ד מתבגרים.

נוער "לתת" מתארח במועדונית צמי"ד  לגיל הרך ליצירת פסיפס אישי מאבני פסיפס שיתחברו לקולאג' אחד גדול שיתלה במועדונית. הסדנה בהדרכת חנה חמטיאן.

 

"ללכת עד הסוף" שלישי 11/2/20 בשעה 13:00 מתנ"ס ראשי

ישראל חרוש משתף בסיפורו האישי ומעביר מסר מעורר השראה כיצד לצמוח מקושי ולמנף את הלא צפוי לכיוונים עוצמתיים.

 

"על גלגלים" יום שני 17/2 17:00 מרכז "כלי שיר"

במסגרת פרויקט יצאנו לשכונות תכף נשוב ההצגה "על גלגלים, העוסקת בהתמודדות של ילד עם מוגבלות בתנועה, קבלה, אמפטיה, ערבות הדדית וחברות אמיתית.

 

שבוע צמי"ד בתנועות הנוער בעיר

פעילות מותאמת נושא בסניפים השונים.

 

"סליחה על השאלה"

משתתפים מתכנית "עמיתים" עונים על שאלות הקשורות למגבלה שלהם. השאלות נשלפות באופן אקראי ומצולמות לסרט. בהפקת 'אדומדיה' טלוויזיה קהילתית.

 

מה למדתי מהבת שלי? טל פרידמן רביעי 18/3/20 בשעה 20:30 בהיכל התרבות

מפגש אישי ומרתק עם טל פרידמן שלראשונה בחייו מתקלף ומשתף את הקהל במסע האבהות המטלטל שלו. איך ילדה "הלא מושלמת" שלי לימדה אותי מי אני- הגיגי לב על קבלה, הכלה וקבלת האחר שונות ואופטימיות זעירה. היכל התרבות בשיתוף המכון להדרכת הורים