לא על הריקוד לבדו

השנה, ובשעה טובה, חוזרת אל חוגי הריקוד של "מחול מדבר" סבטלנה רבר – מורה לבלט קלאסי. סבטלנה בעלת וותק של 13 שנים בהוראת הבלט הקלאסי, נבחרה בשנת 2017 למורה מצטיינת מישראל על ידי ה- AAB, הגישה תלמידים רבים לתחרויות היוקרתיות ביותר בארץ ובחו"ל ואף זכתה עם תלמידיה במקומות ראשונים ובמלגות לימוד יוקרתיות. לרגל חזרתה לעיר נפגשנו לשיחה קצרה וקיבלנו כמות נכבדה ומרתקת של עקרונות, אמונות והמון אהבה, למקצוע ולתלמידים.

 

"כשאני מקבלת תלמידים, כל תלמיד ותלמיד חשוב לי" מספרת סבטלנה "עבורי - כל תלמיד הוא פוטנציאל וכשרון בלתי נדלה שיש לפתח אותו ולתת לו לפרוח ולהתגלות אל העולם ואל עצמו ואני מקפידה לשקף להם את האמונה שלי בהם וביכולותיהם. אני לא מוותרת לאף תלמיד עד שיצליח ומרגישה מחוייבת לזה עד הסוף.

"יחד עם זאת, חשוב מאוד, כמובן, שכל תלמיד ירגיש מחוייב באותה מידה לעשות כל שביכולותיו כדי להצליח. בדרך כלל זה קורה אוטומטית מתוך האמון שנוצר ביני לבין התלמידים. ברגע שהם רואים שהמורה מאמין בהם יש להם יותר אמונה בעצמם והם מתחייבים לעבוד ולנסות עד שמצליחים."

 

ספרי על שיעורי הריקוד אצלך. על מה התלמידים עובדים? מה מקנה להם החוג?

בשיעורי הבלט נעבוד על פיתוח נתונים, חיזוק וגמישות הגוף, יציבה, קואורדינציה, מוזיקליות, ריקודיות. התלמידים ירכשו כישורי חיים חשובים במהלך החוג כמו: לא לוותר לעצמך גם כשממש קשה ולהמשיך לנסות עד ההצלחה, לא לפחד מלעשות טעות, להעז לחלום הכי בגדול, לדעת על מסוגלותך להגשים ולדעת את הדרך להגשמה וכן לפעול בנחישות לשם כך, צעד אחר צעד.

 

"שיעורי הבלט מרחיבים מאוד את הדימוי העצמי, הבטחון ותחושת המסוגלות העצמית של התלמידים, מאחר והילדים לומדים צעד אחר צעד, לעשות דברים מאוד קשים. מעבר לכך הרקדנים גם מתוגמלים בפידבק חיובי מההופעות, משופטים בינלאומיים מחו״ל, מתעודות ומדליות ומהכרה פומבית, וכמובן - ממני, מההורים והכי חשוב - מעצמם - ברגע שהם רואים שהם מצליחים לעשות את מה שקודם היה נראה להם מופרך. אני מלמדת את הילדים, בשיעורי הבלט, דרך התרגילים והחומרים של הבלט הקלאסי המקצועי, לא לוותר על מה שהם אוהבים ורוצים, לא להיכנע לחולשות ולספקות עצמיים ולקשיים בדרך ולדעת לבנות תכנון מדויק של הדרך להתמודדות עם אתגרים מורכבים ככל שיהיו עד לרגע ההצלחה." 

אבל העבודה המשותפת לא מסתיימת בתלמיד ובמורה, מדגישה סבטלנה: "גם להורים תפקיד מאוד חשוב בתוך המשוואה - אם ההורה מתגמל את הילד בפידבק חיובי ובעידוד, משתדל לפעול מצידו למען הצלחת הילד ומעריך את המורה - ההצלחה מובטחת." 
 


בתור מישהי שעסקה בריקוד מרבית חייה, מה היתרונות הנוספים שאת רואה בבלט?

"מובן מאליו שהבלט גם מעשיר מאוד את התפישה התרבותית של הילד דרך החשיפה למוזיקה קלאסית ולרפרטואר של הבלט הקלאסי העולמי. בנוסף הוא מפתח הרגלים חברתיים-תרבותיים כמו כבוד הדדי, הרגשת המרחב העצמי וכן מרחבו של האדם האחר, שמוטמעים גם הם במהלך השיעורים תוך כדי האינטרקציות שנוצרות בין התלמידים לבין עצמן ולביני. התלמידים לומדים לא להיתקע ברגשות כמו קנאה או חוסר מסוגלות-עצמית. אני תמיד אומרת להם על כל אודישן, כל תחרות ואפילו כל שיעור שהם מגיעים אליו: 'אל תתעסקו בלהשוות את עצמכם לאחרים. אם תעסקו בזה, תמיד יהיה מישהו מקדימה שמרים את הרגל גבוה יותר, מישהו מאחורה שהפוינט שלו יותר טוב, מישהו מימין שמסתובב יותר טוב ומישהו משמאלכם שקופץ יותר טוב. אל תקנאו ואל תרצו להיות מישהו אחר. תמיד זכרו שאתם יחודיים. שאין עוד אחד בעולם שדומה לכם וזה האוצר הכי גדול שיש ברשותכם. תמיד תתחרו רק עם אדם אחד - עם עצמכם. בכל שיעור בכל רגע, שימו לכם למטרה להתעלות על מה שהייתם מסוגלים אליו רגע לפני. בשיעור הנוכחי, נסו בכל הכוח להרים את הרגל סנטימטר יותר ממה שהצלחתם בשיעור שעבר. וזוהי ההצלחה האמיתית שלכם ואם תפעלו כך, תוך חודש אחד בלבד הרגל שלכם תעלה ב-30 ס״מ יותר ממה שהייתה!' - כך באמת משיגים תוצאות ברמה מאוד גבוהה מכל אחד ואחד מהתלמידים ומגדלים גם רקדנים מצויינים וגם אישיות מאוד חזקה."

 

"את עיקר הידע המקצועי שלי רכשתי כשעבדתי לצידה של נדיה טימופייבה, המנהלת האמנותית של ״בלט ירושלים״ ושל ״ביה״ס לבלט ירושלים״" חשוב לסבטלנה לציין "וגם בשיעורי מתודיקה עם המורה מאיה-מלמן-קרוצ׳קובה (סולנית עבר של תיאטרון הבולשוי ומתודיסטית בעלת תואר שני מ״גיטיס״ שבמוסקבה). שתיהן תרמו רבות לידע וליכולות ההוראה שלי uעל כך אהיה אסירת תודה להן עד סוף חיי."
 

את הפגישה מסכמת סבטלנה עם 'אני מאמין' נוסף מניסיונה העשיר "הבלט הוא ספורט תחרותי מהקשים שיש וכן אמנות עילאית, המדברת בשפה רב-תרבותית המובנת לכל, ממש כמו מוזיקה, בעת ובעונה אחת. העיסוק וההתמדה בו מעשירים את הילד באופן בלתי רגיל ממש בכל תחומי כישורי החיים, בניית האישיות, תרבות, בריאות וכושר ותחומים רבים אחרים. בעיניי הערך שמקנה העיסוק בבלט לתלמיד שאוהב את זה הוא עצום ואינו ניתן לתיאור במילים או למדידה. מה שחשוב באמת זה לעשות את הכל לא מתוך פחד, אלא מתוך אהבה." 

 

להרשמה לחוג לחצו כאן