מחירי קייטנות- המדריך המלא. או: איך לעבור את הקיץ בשלום

בשנה שעברה נכנס צו פיקוח ממשלתי שקבע סטנדרט מחירים ■ השווינו ובדקנו מה מציעות הקייטנות המקומיות ■ רמז: לא תמיד הקייטנה היקרה ביותר היא גם הטובה ביותר

ימי החופשה הארוכים מייצרים אתגר משמעותי להורים שמחפשים פתרונות זולים ועם זאת איכותיים לתעסוקת הילדים. השנה קייטנות המתנ"ס מספקות מענה עד ה16/8, כלומר להורים נותרו 10 ימי חופשה בלבד שבהם צריכים להעסיק את הילדים.

לפני כמה שנים נכנסה לחיינו בסערה התכנית הממשלתית "בית ספר של הקיץ", וחסכה לכיס המשפחתי אלפי שקלים בשנה. אשתקד, נכנסה לתקפה תכנית ארצית נוספת, הנקראת "צו פיקוח" על מחירי הקייטנות. ועדה מטעם משרד הפנים קבעה סטנדרט של מחירים לקייטנות הקיץ, המחייב רשויות מקומיות וגופים ציבוריים להציע לציבור לפחות מסגרת אחת העומדת בכללים שנקבעו. יש לציין כי בקטגוריות שהצו מציין, המחירים במעלה אדומים נמוכים באופן משמעותי מהמתבקש בצו.

המתנ"ס הוא הגוף המבצע הציבורי של הרשות המקומית שמסבסדת זו השנה השניה ברציפות את קייטנות הקיץ בתקציב חסר תקדים של מעל חצי מליון ש"ח.

כך למשל יוכלו הורים לרכוש יום קצר בקייטנת "מנהרת הזמן" שבגנים במחיר של 690 ₪ בלבד כאשר צו הפיקוח מאפשר גבייה של 956 ₪. יום ארוך באותה קייטנה נמכר במעלה אדומים במחיר של 1190 ₪ לעומת 1436 ₪ שמתמחר צו הפיקוח.

לקייטנות הגנים של המתנ"ס יתרונות נוספים כמו היקף ימי הפעילות – 18 במתנ"ס לעומת 15 שמחייב הצו וכן אורך שעות הפעילות היומי שגם מיטיב לעומת המתבקש בצו. בכתבה שפורסמה אתמול בידיעות אחרונות פרסמו טבלת מחירי קייטנות גנים ארצית, ואם מחשבים את הנתונים של כמות הימים והשעות, ניתן לראות שבמעלה אדומים הקייטנה הכי זולה בארץ.

בקייטנות בתי הספר יש את תכנית "הארכת שנת הלימודים", המאפשרת קייטנה במחיר מסובסד של 300 ש"ח בלבד ליום קצר. המתנ"ס מפעיל את הקייטנות בבתי הספר הממלכתיים ועמותת "בית מורשת" עושה זאת בבתי הספר הממלכתיים דתיים. אגף החינוך העירוני הוא הגוף המפקח על מסגרות אלו.

למי שמחפש קייטנות יותר אטרקטיביות, המתנ"ס מציע אפשרויות נוספות לבחירה לכיתות א-ו: "סוד הקסם" עפ"י מחירי צו פיקוח במחיר של 760 ₪ (עם סבסוד עירוני לתוספת העשרה ואטרקציות) או קייטנת ספורט מקצועית במחיר של 1050 ₪. לשתי המסגרות הללו יש אפשרות לרכישת תוספת יום ארוך במחיר של 560 ₪. רק לשם השוואה יום ארוך בקייטנת ספורט בירושלים נמכר במחיר של 2200 ₪ לעומת 1610 ₪ במעלה אדומים. בנוסף המתנ"ס מציע גם  מסגרת ייחודית "קיץ אתגרי" לילדי כיתות ה'-ו' שכוללת עשרה ימי פעילות ויציאה לאטרקציות המובילות בישראל. המחיר עומד על 900 ₪. השנה קיימת גם מסגרת מתאימה לציבור הדתי בכיתות ה'-ח', "סיירת קיץ" עם פעילויות נפרדות לבנים ובנות.

מתחרה ותיקה של המתנ"ס היא קייטנת לאה, אצלם מסתבר המחירים הרבה יותר יקרים- 1960 ₪ עבור 14 ימים ו6 שעות ביום, בהשוואה לקייטנת "סוד הקסם" במתנ"ס שעולה ליום ארוך 1320 ₪ עבור 15 ימי פעילות ו9 שעות ליום.

אם נציץ בעלויות של קייטנות בירושלים שכנתנו, מסתבר שמצבנו משופר גם שם. כך למשל יום ארוך בקייטנת שחיה בירושלים עולה 2200 ש"ח, מול 1720 ש"ח בקייטנת שחיה במעלה אדומים.

למי שכל המספרים כאן הצליחו לבלבל אותו, השורה התחתונה היא פשוטה: מסתבר שבקייטנות במעלה אדומים משלמים פחות ומקבלים יותר.

 

אורי מסיל, מנכ"ל המתנ"ס מסר: "המתנ"ס יפעיל בקיץ הקרוב כמידי שנה קייטנות קיץ איכותיות. אני רוצה להודות לעיריית מעלה אדומים נכנסה לעובי הקורה לאור הרגולציה בתחום ואפשרה לנו להציע לציבור התושבים מסגרות אטרקטיביות ובמחירים הוגנים. לבניית התכנית היו שותפים גם הורים שהביעו את רצונם וניסינו להיות עד כמה שאפשר קשובים. אני מזמין את כל ההורים להירשם וליהנות מחוויית קיץ איכותית במעלה אדומים".

ראש העיר בני כשריאל סיכם: "עריית מעלה אדומים הקדימה את צו הפיקוח ואף היטיבה מעבר לנדרש, זאת מתוך ההבנה שיש נטל לא פשוט על הורים צעירים במהלך חופשת הקיץ. נמשיך להיות קשובים לצרכי התושבים ולרווחתם".