קולות מן המדבר

בשבוע הבא יעלה המופע השנתי "תחנות בזמן" של חברת הזמר " פרח במדבר" מבית אשכול חברה ופנאי של המתנ"ס ובהובלתו של המוסיקאי המחונן יאיר שדה. רגע לפני העלייה לבמה החלפנו איתו כמה רשמים ודברים.

 

חבורת הזמר "פרח במדבר" הינה ההרכב הווקאלי הוותיק ביותר בעיר והיא פועלת במסגרת אשכול חברה ופנאי במתנ"ס מעלה אדומים. ההרכב המוסיקלי על טהרת בני המקום מהווה בעצם את חבורת הזמר הייצוגית הרשמית של העיר מעלה אדומים.

חבורת הזמר מופיעה ושותפה לכל האירועים העירוניים בעיר - ימי זיכרון, יום העצמאות ועוד. לאורך השנים העלתה החבורה מספר מופעים עם עיבודים ויצירות מקור והיא גם אחראית על הביצוע המקורי של המנון מעלה אדומים שנכתב לפני כ-20 שנים ע"י אבנר פרץ - ראש המועצה הראשון וממקימי העיר.

בשנים האחרונות מוביל בגאון את החבורה המוסיקאי המחונן יאיר שדה. הוא עושה זאת בסיוע הליווי המוסיקלי על הקלידים של הפסנתרן הנהדר ארתור איבקוב. בימים אלו, הם עובדים במרץ רב סביב השעון לקראת המופע המרכזי השנתי של חבורת הזמר - "תחנות בזמן", שייערך ביום א' 4.2.18 בשעה 20:30 באולם אשכול הפיס.

אפרת מזרחי רכזת התרבות החדשה במתנ"ס הצטרפה לחזרות לקראת המופע והתרשמה לטובה: "הצטרפתי אליהם ליום חזרות והתמלאתי בהמון רגש. בעיקר נחשפתי ליופי שבשירה ההרמונית של החברים. נפגשתי גם עם יאיר שדה, מנצח המקהלה ואין ספק שהוא מוסיקאי גדול שמוביל את המקהלה במקצועיות חסרת פשרות. אפילו גיליתי שהיה חלק ממספר קלסיקות ישראליות מוכרות. אני מאוד ממליצה לקהל להגיע למופע הנהדר הזה מתוצרת בית".

רגע לפני העלייה לבמה במרכזית תפסנו את יאיר שדה והחלפנו איתו כמה רשמים ודברים.

 

יאיר, תספר לנו קצת על המופע המתקרב, למי הוא מיועד?

בעיקרון לכל מי שאוהב מוסיקה ישראלית. הוא בהחלט יכול להתאים לקהל צעיר ומבוגר כאחד, שמתחבר ליצירה שנעשתה בתחום המוסיקה הישראלית המקורית בשלושים השנה האחרונות.

 

למה תחנות בזמן, מה מקור השם ?

השירים שנבצע במופע, בוצעו במקור על ידי זמרות ישראליות בשנות השבעים, השמונים, התשעים ואילך. אנחנו למעשה נוגעים בנקודות זמן שונות של יצירה ושירה נשית במוסיקה הישאלית.

אחד השירים במופע נקרא "תחנה בזמן" שבמקור ביצעה אותו מזי כהן, ואמצנו את שם השיר, לשם ההופעה כולה, רק שהפכנו אותו לרבים. כך נולד לו שם המופע "תחנות בזמן".

 

מה משלב המופע בתוכו?

יש שלושה מרכיבים עיקריים בהופעה שלנו. בחלק האמנותי, חבורת הזמר "פרח במדבר" מובילה ומבצעת את השירים בעיבודים קוליים מיוחדים שנכתבו במיוחד להופעה זו. את המופע ינחה ישנו בועז כהןהנהדר שהוא סופר,עיתונאי מוסיקאי ושדרן ברדיו 99FM. בחלק הוויזואלי תלווה את המופע גם מצגת עם תמונות רקע ואוירה מותאמת ליצירות.

 

מה מיוחד בהופעה זו, ובמה שונה ממופעים אחרים שלכם?

החבורה משתתפת בכנסים וארועים שונים גם במעלה אדומים ובכל רחבי הארץ. יחד עם זאת, אנחנו משתדלים להעלות מופע נושא גדול ומקורי כל שנתיים. המופע הקודם הוקדש למוסיקה של יהודה פוליקר והנחה אותו שמעון פרנס. הערב זכה להצלחה גדולה והאולם היה מפוצץ בקהל שנהנה מכל רגע. הפעם בחרנו כיוון מעט ייחודי ואני קווה שגם הפעם הקהל יהנה. מעבר לכך מדובר בחבורה מקומית שבחרה בזמר כתחביב מרכזי, הם מקדישים לכך הרבה מאוד מזמנם ומרצם ומדובר בפרויקט שמשלב פן מקצועי וקהילתי בשילוב זרועות מעניין. בטוח שיהיה מרגש.

 

זה ממש מעורר סקרנות, מה נראה במופע והאם כל חובב מוסיקה יוכל להתחבר?

יהיו שירים של עפרה חזה ,יהודית רביץ ,גלי עטרי ,ריטה ,נורית גלרון, מזי כהן, לאה שבת, מירי מסיקה, חוה אלברשטיין וירדנה ארזי.

שירים קצביים, שקטים מרגשים ומקפיצים .אני מאמין שכל מי שיבוא יופתע מאיכות השירה ,הביצועים, ההרמוניה הקולית והגיוון המוסיקלי שהמופע שלנו מציע.

 

מי קהל היעד בהופעות?

תושבי מעלה אדומים כמובן, חובבי זמר ויצירה מקומית וכן קולגות חבורות זמר נוספות איתם אנחנו נפגשים לאורך השנה בכנסי חבורות שמתקיימים בכל הארץ, אירועים מוסיקליים שונים, פסטיבלים ועוד.

 

אשמח לשמוע גם על חברי המקהלה, בכל זאת הם אלו שיהיו כוכבי הערב, מהי שגרת החזרות שלכם?

רובם ככולם תושבי העיר או ישובים סמוכים. אנחנו נפגשים בכל יום חמישי בשבוע בשעה 20:00 לחזרה של שעתיים וחצי הכוללת פיתוח קול, חזרה פרטנית על תפקידי הקולות השונים וביצוע השירים הנלמדים בליווי גיטרה ופסנתר על ידי הלהקה השונה. באמצע החזרה ישנה הפסקת כיבוד קלה ששמה דגש גם על החיבור והמפגש החברתי בין החברים/רות.

 

האם הלהקה פתוחה לקבלת זמרים חדשים?

בהחלט כן, ונשמח לקבל גם זמרים וגם זמרות חדשות, וכל מי שחושבים שיכולים להתאים, מוזמן לפנות אלינו או דרך המתנ"ס או ישירות אלי.

 

מתי ניתן לראות את הופעות הלהקה במעלה אדומים או מחוצה לה?

ראשית אתם מוזמנים למופע "תחנות בזמן" שיתקיים ב 4 לפברואר באשכול הפייס. מייד לאחר מכן נתחיל להכין את השירים לטקסי הזיכרון. בקנה יש גם כנס חבורות שנקיים בקרוב במעלה אדומים.

 

לסיום נשמח לשמוע כמה מילים עליך כמוסיקאי

אני עובד עם להקות במקומות שונים בארץ. אני מפיק ומעבד מוסיקלי. הפקתי בזמנו את ההרכב "ללדין" שביצעה מס' שירים מפורסמים ביניהם השיר "יעקב"  ו"רוקדת". אבל מעל הכל אני גאה להוביל את חבורת הזמר הייצוגית של מעלה אדומים "פרח במדבר".