הרבה מאוד אימהות טריות לתינוקות חשות תחושת חוסר אונים בעקבות שאלות רבות המטרידות אותן בגידול התינוק החדש. בכל יום שני, בשעות הצהרים המוקדמות, נפגשות אימהות טריות עם התינוקות שלהן למפגש משותף ופורה. "אימוש" - בית פתוח לכל אם, תושבת מעלה אדומים, ולתינוקות עד גיל שנה וחצי - המגיעות למפגש אימהות. כבר בכניסה למקום ניתן לחוש באווירה המיוחדת. כ-20 אימהות, מתוכן שתי סבתות, לצד התינוקות, כשמסביבן מזרונים פזורים, בריכת כדורים ומדריכה המעבירה הרצאה. המפגש מתחיל בשעה חופשית, בה האימהות משתפות ומתייעצות זו עם זו, רובן רוקמות ביניהן קשרי חברות חזקים הנמשכים מעבר לאותם מפגשים. בתום אותה שעה זוכות האימהות לשמוע הרצאות בנושאים שונים, כולם קשורים לנושאי תזונה לתינוקות, שיווי משקל, פילטיס, יוגה לאימהות ולתינוקות, דיכאון אחרי לידה, עיסוי לתינוקות

אלה אמויאל, מנהלת "אימוש" של מתנ"ס מעלה אדומים, מספרת כי "המקום פעיל ומהווה מקום נפלא לאימהות לתינוקות. הרבה נשים חשות צורך לצאת מהבית, לפגוש אימהות נוספות ולשמוע הרצאות בנושאים המטרידים אותן, בעיקר בתקופת חופשת לידה. כאן הן מקבלות את כל המכלול. לצערי, רוב הנשים היולדות בעיר עדיין לא מכירות את השירות הזה, שהוא ללא תשלום ופתוח לכולן. אולי זה יישמע מפתיע, אבל לא רק נשים לילד ראשון מגיעות. יש לנו לפעמים אימהות לארבעה ילדים".

"אימוש" מתנהל ע"י מתנדבות מסורות ואיכפתיות, הנותנות מזמנן ומהידע שלהן -סימה גיל ואריאלה פיאנטה.

ליטל, אם לשלושה, מסבירה כי גם אחרי שלוש לידות יש דברים ששוכחים, ולכן היא מקפידה להגיע למפגשים: "בדיוק כמו בספורט, למרות שאנחנו מכירים את התרגילים אנחנו הולכים להתאמן במקום מסודר כדי להזכיר ולחדד דברים שאנו כבר יודעים".

נגה, אמא של אריאל בן השבעה חודשים, אומרת כי כמו שהמפגשים מועילים לה, כך גם לבנה התינוק. "הוא היה מסוג התינוקות שבוכה כשהוא רואה אנשים זרים, אבל מאז שאנחנו מגיעים לכאן הוא נפתח לאנשים ונעשה מאוד חברותי".

שיר, אמא של אורי בן החמישה חודשים, מעידה על עצמה שכשהפכה לאם הרגישה חוסר אונים, והמפגש עם אימהות נוספות והסדנאות המעשירות נתנו לה תחושת ביטחון.

אלה אמויאל מוסיפה ואומרת כי בעיר קיים שירות נוסף לאימהות טריות - "אם לאם", שגם אותו כדאי להכיר. "מדובר בקבוצת אימהות מתנדבות שעוברות הכשרה של חמישה מפגשים, ולאחר ההכשרה הן מגיעות לביתן של אימהות טריות והופכות עבורן לאוזן קשבת. לפעמים נשים חשות דכדוך אחרי לידה. יש למשל אימהות לתאומים שמתקשות לנתב את זמנם עם שתי התינוקות, ויש גם אימהות שרק רוצות חיזוק, סיוע או אדם נוסף שיושיט להן יד. אנחנו עושים שידוך בין המתנדבת לבין האם, והקשר שנוצר הוא אינטנסיבי ונמשך שנה שלמה".

כתבה: דלית מור מתוך עיתון זמן מעלה